Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Muzyka nad Zdrojami 2023

Dnia: środa 30 sierpnia 2023, Autor: Redaktor

Wspaniałym koncertem finałowym w Dworku Gościnnym w Szczawnicy zamknięto piękną historię festiwalu Muzyka nad Zdrojami. W koncercie zatytułowanym „Ozgroj mi sie ziemio” zabrzmiały pieśni Wacława Geigera skomponowane są do tekstów poetyckich w gwarze podhalańskiej oraz wiersze Andrzeja Dziedziny Wiwra w gwarze szczawnickiej recytowane przez samego autora.

Wystąpiła Katarzyna Wiwer z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego The Time Quartet w składzie Maksymilian Grzesiak i Katarzyna Grzesiak – skrzypce, Bartłomiej Szymborski – altówka oraz Marta Ziarko – wiolonczela. Pieśni Wacława Geigera napisane są w oryginale na fortepian, a idea ich wykonania z kwartetem smyczkowym zrodziła się po koncertowym wykonaniu kilku z nich, gdzie muzyka w aranżacji na kwartet smyczkowy zespołu The Time Quartet zabrzmiała wyjątkowo plastycznie i wspaniale komponowała się z głosem. W takim opracowaniu szczególnie pięknie brzmią fragmenty wykorzystujące motywy góralskie, które jak wiadomo nieodłącznie związane są z dźwiękiem instrumentów smyczkowych. Koncert jest zupełnie nowym spojrzeniem na te piękne i oryginalne pieśni, umożliwiającym ich powrót na estradę koncertową w nowej szacie brzmieniowej. Program prezentuje ciekawy przykład asymilacji elementów kultury góralskiej w sztuce wysokiej, reprezentując równocześnie ważny wycinek historii pieśni polskiej.

Koncert został wspaniale przyjęty przez publiczność owacjami na stojąco, a po nim zakończyliśmy festiwal słodkim akcentem w postaci pożegnalnego tortu. Gratulacjom i miłym słowom nie było końca.

Koncert zakończył się także miłym podarunkiem – Rafał Monita wręczył Katarzynie Wiwer piękną akwarelę Michała Suffczyńskiego przedstawiającą Dom nad Zdrojami w Szczawnicy, którego nazwa była inspiracją dla muzycznej przygody tej pary w Szczawnicy.

Organizatorem festiwalu była Fundacja Kulturalny Szlak.

Parterami festiwalu edycji finałowej byli: Województwo Małopolskie, Gmina Szczawnica, Powiat Nowotarski, Centrum Kultury, Promocji i Sportu, Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Budowlani SPA

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy