Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Odpowiednie zimowe przygotowanie kampera — co warto wiedzieć?

Dnia: piątek 1 września 2023, Autor: Maciej Zubek

Sezon zimowy to okres, gdy większość pasjonatów kamperów i przyczep kempingowych decyduje się na zakończenie podróży i schowanie swoich pojazdów, oczekując na nadejście cieplejszych dni. Niskie temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne rzadko zachęcają do dalszych podróży czy noclegów na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy kamper spoczywa w ogrzewanym garażu, czy na otwartym parkingu, warto odpowiednio przygotować go do długiego postoju zimowego. Jak właściwie przygotować kampera do zimowania?

Instalacje i akcesoria do kamperów, które należy skontrolować przed zimą

Przygotowanie do zimy zaczynamy od zagadnień związanych z instalacją wodną. Przed sezonem zimowym konieczne jest opróżnienie wszystkich zbiorników wody oraz całej instalacji wodnej wewnątrz pojazdu. Woda pozostawiona w rurach czy bojlerze może zamarznąć, co może uszkodzić istotne akcesoria do kamperów, takie jak zbiorniki czy przewody wodne. Najbezpieczniejszym podejściem jest pozbycie się resztek wody z układu poprzez sprężone powietrze. Warto również oczyścić i opróżnić zbiorniki na szarą wodę oraz te, które przechowują nieczystości. Dobrze jest też dokładnie wyczyścić wszystkie elementy wyposażenia, w tym umywalki, zlewy, toalety i prysznice.

Sprzątanie i kontrola instalacji

Po sezonie warto dokładnie oczyścić wnętrze kampera. To nie tylko kwestia estetyki, ale również praktyczności — podczas długiego postoju pozostawione w pojeździe resztki jedzenia mogą przyciągnąć szkodniki. Następnie warto skupić się na kontroli instalacji elektrycznej i gazowej. Zaleca się odłączenie wszystkich urządzeń od prądu oraz zabezpieczenie butli gazowej lub jej wyjęcie z pojazdu na okres zimowy.

Stan techniczny i inne aspekty

Przed sezonem zimowym warto również zadbać o stan techniczny pojazdu oraz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do kamperów. Oto krótka lista rzeczy do wykonania:

  • Naładowanie akumulatora do pełna.
  • Zatankowanie pełnego baku paliwa. To zapobiegnie skraplaniu się wody wewnątrz baku oraz zapewni lepszy rozruch i ochronę układu paliwowego.
  • Kontrola oraz uzupełnienie płynów eksploatacyjnych w tym płynu do spryskiwaczy.
  • Sprawdzenie ciśnienia w oponach. Podczas długiego postoju opony mogą ulec deformacji. Warto je raz na jakiś czas obrócić lub podnieść kamper, by opony nie miały styczności z podłożem.

Każdy, kto ma taką możliwość, powinien unieść kampera, aby opony nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem. To pomoże uniknąć deformacji ogumienia w miejscach, gdzie nacisk masy pojazdu wywierany jest na konkretne fragmenty opony. Taka operacja wymaga jednak bezpiecznej i odpowiednio przygotowanej nawierzchni oraz podnośnika.

Tak więc prawidłowe przygotowanie kampera do zimy to klucz do jego długotrwałej trwałości oraz bezpiecznego użytkowania.

No Comment.

Reklama

Partnerzy