Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

„Orawski Zbyrcok” – ostoja tradycji muzykowania i śpiewu

Dnia: poniedziałek 29 listopada 2021, Autor: Maciej Zubek

JABŁONKA ORAWSKA. Przez miniony weekend w Orawskim Centrum Kultury królowały ludowa muzyka i śpiew. Sprawił to 6. Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”, rozpoczęty dźwiękiem Haniaczykowych trombit..

W Przeglądzie wzięli udział instrumentaliści grający na starodawnym „muzyckim sprzęcie” – mistrzowie i adepci – oraz śpiewacy i gawędziarze. Tego roku komisja konkursowa oceniała 54 rywalizujących o główne trofeum – orawski zbyrcok. Nic dziwnego, że doroczny Przegląd uchodzi za największe na Orawie święto tradycyjnego śpiewu i muzykowania. Jest też zachętą dla młodych, by obu tych sztuk uczyła się od starszego pokolenia: muzykantów, instruktorów i kierowników zespołów, wszystkich zaangażowanych w ruch folklorystyczny.

Uczestnicy próbowali swoich sił w konkursach kapel ludowych, grup śpiewaczych, instrumentalistów-solistów, śpiewaków-solistów i gawędziarzy. Urok dawnej Orawy pokazał film, którego projekcja poprzedziła niedzielny koncert finałowy Przeglądu.

Za pielęgnowanie orawskiej tradycji dziękował uczestnikom i tym, którzy ich przygotowali, wójt Jan Karlak. Dwudniową imprezę zakończyło wspólne wykonanie kultowej Orawy.

Organizatorzy konkursu to: Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy (fundator nagród rzeczowych w kategorii dziecięcych instrumentalistów–solistów).

fot. Jan Cieplinski 

no images were found

No Comment.

Reklama

Partnerzy