Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Otwarcie sezonu z skansenie w Zubrzycy

Dnia: poniedziałek 25 kwietnia 2022, Autor: Maciej Zubek

Początek weekendu majowego to zarazem czas na inaugurację sezonu turystycznego w zubrzyckim muzeum na wolnym powietrzu. Skansen, choć czynny cały rok, dopiero z nadejściem dłuższych i cieplejszych dni ożywa.

Kiedy zejdą podbabiogórskie śniegi, zazieleni się nieco, a przed starym dworem Moniaków pokażą się najpierw przebiśniegi, potem krokusy i cebulice, a w końcu żonkile – wtedy i śmielej pojawiają się zwiedzający odkrywający dla siebie dawne Podtatrze, a z czasem i coraz więcej wycieczek szkolnych korzystających z oferty zajęć edukacyjnych.

Od maja zmieniają się też godziny otwarcia – muzeum można zwiedzać miedzy 11.00 a 17.00, we wcześniejszych miesiącach, przede wszystkim ze względu na brak oświetlenia w pradawnych wnętrzach oraz krótkie dni zwiedzanie jest utrudnione, wówczas najlepiej wybrać się po prostu na spacer po parku muzealnym z aparatem by spróbować uchwycić klimat dawnej wsi.

Tegoroczne otwarcie sezonu odbywa się pod hasłem „Moje nase moje” – jest to nawiązanie do wciąż żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Podobnie i otwarcie zostało podzielone na dwa dni. W sobotę pracownicy zapraszają do… wspólnej pracy, odbędą się pokazowe zasiewy na skansenowskich polach. Coś co dla naszych dziadków było oczywistością, dla młodszego pokolenia jest nieraz wyjątkowym doświadczeniem!

30 kwietnia – sobota: 13.00-14.30 pokazowe sianie owsa, lnu, kapusty, kwaków, grochu, bobu, sadzenie ziemniaków

Niedzielny program jest bardziej rozbudowany, rozpocznie się rzeczonym stawianiem moja (oraz stawaniem… dziada), w ciągu dnia zaplanowano pokazy, zajęcia edukacyjne, spotkanie z twórcami ludowymi, otwarcie wystawy znanego nie tylko na Orawie artysty – Andrzeja Dziubka związanego z zespołem De Press, na zakończenie członkowie Orawskiego Oddziału Związku Podhalan wraz Zespołem Skalniok zapraszają na pierwszą tegoroczną majówkę.

1 maja – niedziela:

11.00 stawianie moja przy chałupie Dziubka

11.30 stawianie dziada przy chałupie Kotta

12.00-15.00 pokazy – dawna wieś – wokół zabudowań dworskich, twórcy ludowi i jadło orawskie przy Czarnej Karczmie

14.00-15.30 otwarcie wystawy Andrzeja Dziubka „Sacrum” i projekcja filmu „Z ciemności do światła” Dawida Pulita w plebanii z Podwilka

15.30 zajęcia edukacyjne – wynalazki Łukasiewicza w życiu codziennym – w szkole z Lipnicy Wielkiej – w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza

16.30-17.30 majówka i pieśni maryjne przy dzwonnicy loretańskiej z Zubrzycy Górnej Zimnej Dziury

W trakcie obu dni będzie też możliwość zapoznania się z wystawą „Dwory Małopolski” w budynkach plebańskich z Orawki opowiadającą o tych, nieco już zapomnianych, a kiedyś przecież tak charakterystycznych dla krajobrazu wsi obiektach.

Oczywiście możliwe jest też zwiedzanie muzeum, jednak ze względu na ilość wydarzeń towarzyszących muzeum zachęca do samodzielnego spaceru z pomocą audioprzewodnika – aplikacji mobilnej do pobrania na smartfony.

Nie ulegają też ceny biletów za wstęp na teren muzeum: bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 12 zł.

Partnerami Muzeum w organizacji wydarzenia są: Zespół Skalniok z Zubrzycy Górnej, Koło Gospodyń wiejskich z Zubrzycy Górnej, Zespół OwCoK działający przy Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce oraz Orawski Oddział Związku Podhalan w Jabłonce.

No Comment.

Reklama

Partnerzy