Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

“Podhalańskie Amazonki” czyli kobiety dla których nie ma rzeczy niemożliwych

Dnia: czwartek 17 listopada 2022, Autor: Maciej Zubek

Jak same mówią o sobie – rozumieją się bez słów. Ich organizacja powstała w celu pomagania innym kobietom. Po dziesięciu latach istnienia stowarzyszenia wiele z nich wygrało walkę z chorobą. Do dzisiaj przyjaźnią się, wspierają, pomagają innym.

Od 10 lat na terenie Podhala Stowarzyszenie Podhalańskich Amazonek wspiera kobiety chore na nowotwór piersi. Celem Stowarzyszenia jest pomoc oraz uświadamianie kobiet jak ważna jest profilaktyka. Zbyt wiele Polek cierpi, ponieważ nie bada się regularnie. Na nowotwór piersi chorują coraz młodsze kobiety.

Podhalańskie Amazonki to organizacja w której pacjentki pomagają sobie i innym. Spędzają razem czas, walczą o to, aby młode kobiety miały bezpłatny dostęp, profesjonalną opiekę medyczną oraz możliwość badań nowoczesnym sprzętem medycznym.

Warto wspomnieć o akcji „10 szczytów na 10-lecie Podhalańskich Amazonek”. Po ciężkim okresie pandemii, izolacji w domu i braku kontaktu z przyjaciółmi wiosną Panie Amazonki ruszyły w góry. W małych grupkach wraz z przyjaciółmi i rodzinami kobiety zdobywały górskie szlaki- obecnie zdobyły już 13.

Ich dewiza to: „Pomagając sobie- pomagasz innym”

Jak powstało Stowarzyszenie Podhalańskich Amazonek?

– Potrzebowałyśmy rehabilitacji i chciałyśmy chronić inne kobiety przed rakiem. Właśnie dlatego w 2012 roku powstało nasze stowarzyszenie. Nagle okazało się, że takich kobiet jak my jest więcej: Podhale, Orawa i Spisz. Odwiedzały nas Panie które były 5, 10, 15 a nawet 20 lat po leczeniu raka oraz w trakcie leczenia.

Czego może oczekiwać kobieta pierwszy raz kontaktująca się z Wami ?

– Na pewno zrozumienia, pomocy oraz wsparcia. Raz w tygodniu spotykamy się w swoim gronie zwierzamy z naszych trosk i obaw, snujemy nieśmiałe plany na nowe lepsze życie. Bo bardzo chcemy żyć i cieszyć się życiem.

„Nie jesteś sama , przyjdź do nas my rozumiemy się bez słów” – jaki ma przekaz ta informacja umieszczona na Waszej stronie internetowe ?

– Nasze wolontariuszki tzw. ochotniczki czyli członkinie stowarzyszenia , przeszły szkolenie specjalistów Federacji Stowarzyszenia Amazonek pomagają paniom w trakcie kolejnych etapów leczenia. Chętnie wysłuchają, poinformują w sprawach np. dotyczących konsultacji z lekarzem onkologiem, Breast Canter Units etc. Pełnimy dyżury na infolinii klubu, online na e-mailu i osobiście w siedzibie. Panie po zakończonym leczeniu mogą skorzystać u nas z bezpłatnej rehabilitacji prowadzonej zgodnie z Kompleksowa Terapią Przeciwobrzękową. Jest to projekt z dotacji Urzędu Miasto Nowy Targ tj: drenażu limfatycznego i gimnastyki rehabilitacyjnej. Prowadzimy także spotkania z psychologami , terapeutami oraz można skorzystać ze spotkań ze specjalistami onkologami organizowanymi przez kluby w całym kraju / także online .

Jak wyglądają Wasze spotkania?

– Uświadamiamy panie o tym, że nie mamy powodu czuć się gorsze od innych, nie mamy powodu wstydzić się naszej choroby. Trzeba uwierzyć w siebie bo pokonałyśmy raka, znaleźć siłę bo tylko i wyłącznie od nas zależy jakość naszego życia po chorobie. Po chorobie życie ma inny smak, cieszy każdy dzień. Dajemy kobietom nadzieję, że z rakiem można wygrać i cieszyć się życiem… bo można !

Co Was najbardziej cieszy ?

– Najbardziej cieszy nas profilaktyka w szkołach gdy młodzi ludzie po spotkaniu podchodzą uśmiechają się oraz dziękują. Cieszy nas gdy panie robią mammografię lub usg piersi, badają się i zachęcają do tego swoich bliskich.

A co martwi?

Chcemy by było jak w krajach skandynawskich gdzie rak piersi stał się chorobą przewlekłą. Zbyt wiele Polek cierpi bo nie badają się regularnie i to coraz młodszych. Chcemy żeby kobiety mogły cieszyć się rodziną, dziećmi, wnukami. Żeby miały spokojne życie, dostęp do najnowszych badań i leków. I tego się domagamy od wszystkich władz na każdym szczeblu. Jest nas kilkaset tysięcy w całym kraju, kilkadziesiąt tysięcy w klubach Amazonek. Niestety co roku odchodzi jedno miasteczko kobiet, a mogłyby żyć dalej.

Jakie są ważne dla Was momenty?

Dzięki sponsorom zaprosiłyśmy prawie 500 pań na bezpłatne badania usg, nadal apelujemy o więcej badać. Zrobiłyśmy 9 kampanii profilaktyki raka piersi. Już 10 lat jesteśmy na infolinii oraz na mailu by pomóc innym. Nasz przekaz o tym gdzie, kiedy jak i po co się badać trafił bezpośrednio do prawie 8 tys młodych mieszkanek naszego terenu. Dzięki lokalnym mediom i facebookowi do tysięcy.

Czego potrzebujecie?

Wolontariuszy oraz sponsorów do skutecznego prowadzenia profilaktyki i rehabilitacji. Łatwego dostępu do lekarzy i badań.

Rozmawiała Alicja Chrobak

No Comment.

Reklama

Partnerzy