Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Powrót do korzeni – polsko-norweski projekt muzeum w Zubrzycy Górnej

Dnia: czwartek 20 kwietnia 2023, Autor: Maciej Zubek

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny rozpoczyna realizację projektu „Powrót do korzeni”. W ramach projektu, wspólnie z Galleri Romma z Løten w Norwegii przygotowane zostaną trzy wystawy prac znanego artysty, muzyka i performera Andrzeja Dziubka.

Założyciel i wokalista DePress oraz Holy Toy na co dzień mieszka w Jabłonce, wciąż jednak często pracuje i nagrywa w krainie fiordów, z którym koleje losu związały już wiele lat temu i gdzie do dziś jego twórczość jest o wiele bardziej znana niż w Polsce.

Tym razem artysta zaprasza na wystawę Egzystencjalizm. Wystawa w trzech odsłonach najpierw zostanie pokazana w Jabłonce – otwarcie 6 maja w Galerii Nebb znajdującej się na ulicy Sobieskiego 3 (na tyłach najstarszej orawskiej apteki) oraz w budynku gospodarczym znajdującym się po drugiej stronie popularnej chyżnianki, niedaleko restauracji „Pasieka”.

Drugie miejsce, do którego powędruje to skansen w Zubrzycy Górnej – otwarcie 27 maja, gdzie będzie można ją oglądać przez ponad miesiąc. Następnie wyjedzie do Norwegii do Galerii Rømma w Løten – niespełna 130 km od Oslo – wernisaż zaplanowano na 12 sierpnia.

Wystawy będą połączone ze spotkaniami edukacyjnymi przygotowującymi uczestników do odbioru sztuki nowoczesnej, często trudnej i nieoczywistej, także relacji z tradycją, ochrony dziedzictwa przyrodniczego, poszanowania integralności drugiej osoby, jej odmienności, praw i obowiązków.

Artysta w swojej twórczości plastycznej posługuje się różnorodnym tworzywem – plastikiem, akrylem, silikonem. Materiały te służą do stworzenia odpowiedniej formy, za pomocą której zwraca uwagę na okrucieństwo wojny, problem ochrony środowiska oraz istotę człowieka jako żywego, oryginalnego organizmu, zestawiając go ze sztucznym tworem, zabawką, przedmiotami użytku codziennego. Zawsze dąży do tego, aby pokazać tandetność, sztuczność i płytkość zastosowanej materii, stąd proste, byle jakie materiały: 

– Zawsze deformuję użyte tworzywa po to, aby zilustrować przenikanie materii, jej transparentność dla dusz, ogólnie dla świata niematerialnego. Tworzę anty – sztukę – mówi.

Natura, to dla niego rozkład i wegetacja, odwieczny cykl od narodzin do śmierci. Stąd w jego twórczości powtarzającym się motywem są części zwierząt: malowane, plastikowe, wycięte z fotografii, zasuszone, czy w formalinie.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszy Norweskich i EOG o łącznej wartości 29 797,22 euro. Wszystkie inicjatywy realizowane w tych ramach łączy hasło: „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

Szczegóły dotyczące inicjatywy i kolejnych wydarzeń będzie można znaleźć na stronie muzeum https://bit.ly/43ouzEz i mediach społecznościowych skansenu w Zubrzycy Górnej.

No Comment.

Reklama

Partnerzy