Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Powrót kadetów na poligon – w perspektywie zawodów o Puchar Dowódcy

Dnia: poniedziałek 23 maja 2022, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG – KRAKÓW. Po dwuletniej pandemicznej przerwie kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu wznowili comiesięczne wyjazdy i treningi na „Pasterniku” – poligonie patronackiej jednostki wojskowej tj. V Batalionu Dowodzenia w Krakowie – Rząsce . 

Dla mundurowej młodzieży z klas I i II był to więc pierwszy kontakt z poligonem, a już szkolenie odbywane z zawodowymi żołnierzami zbiegło się w czasie z treningiem przed czekającymi kadetów z całej Małopolski zawodami o Puchar Dowódcy 5 Batalionu.

Pobyt na Pasterniku wypełniły więc przygotowania do rywalizacji w tradycyjnych dyscyplinach Pucharu:

1. strzelaniu z trenażera “Cyklop” 

2. udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej

3.  rozkładaniu i składaniu broni długiej będącej na wyposażeniu żołnierzy. 

4. rozwijaniu i składaniu linii telefonicznej oraz nawiązywaniu połączenia

 5. wyznaczaniu pozycji na mapie (praca z mapą)

 6 zajęciom siłowym, tj. wykonywaniu „na czas” skrętoskłonów, czyli tzw. brzuszków oraz uginaniu ramion w podporze przodem, czyli tzw. pompek 

7. pokonywaniu pola walki czołgając się bez broni 

8. rzutowi granatem ćwiczebnym do celu.

Co ważne – każdy taki pobyt na poligonie stwarza kadetom możliwość rozmów z zawodowymi żołnierzami, zwłaszcza o blaskach i cieniach służby. Mowa była również o szkołach wojskowych, zasadach rekrutacji do wojska i wielu innych interesujących kadetów sprawach. Tym bardziej, że zawodowi żołnierze  bardzo chętnie odpowiadali na pytania młodzieży. 

Po ćwiczeniach na poligonie i pierwszych przygotowaniach do zawodów trzeba teraz czekać na ogłoszenie terminu Pucharu Dowódcy. Warto dodać, że przed pandemią kadeci z Prywatnego LO w Nowym Targu już raz zdobyli najwyższe trofeum, czyli puchar przechodni. Rozpoczynając teraz treningi, mają nadzieję, że znów zagości on w Szkole.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy