Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Skuteczna pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

Dnia: poniedziałek 29 stycznia 2024, Autor: Maciej Zubek

Tysiące mieszkańców Małopolski skorzystało z darmowej pomocy prawnej, psychologicznej i materialnej, dzięki Funduszowi Sprawiedliwości. To było realne wsparcie osób pokrzywdzonych przestępstwem.

W specjalistycznych placówkach każda osoba pokrzywdzona otrzymała pomoc, bez względu na status społeczny, materialny czy miejsce zamieszkania. Zatrudnieni specjaliści udzielali potrzebnego wsparcia np. przy pisaniu pism i wniosków urzędowych, znalezieniu bezpiecznego schronienia, czy uzyskaniu dofinansowania do przekwalifikowania zawodowego. Środki były przeznaczane również na zakup ubrań i środków czystości, a nawet koszty opieki nad dzieckiem.

Z takich usług skorzystało wiele rodzin z powiatu limanowskiego. Na bieżąco udzielano potrzebnego wsparcia dla rodzin, w których występowała przemoc. Wiele z nich skorzystało z nieodpłatnych porad psychologa, w tym dłuższych terapii psychologicznych. Udzielano również wsparcia prawnego i finansowego na bieżące potrzeby – mówi asystent rodziny z gminnego ośrodka pomocy społecznej.

Jedną z osób pokrzywdzoną przestępstwem była Pani Ania. Odeszła od męża, który stosował przemoc.

Przez 3 lata otrzymywałam wsparcie. Przede wszystkim miałam zapewnioną opiekę psychologa dla siebie i dzieci. Udzielono mi wsparcia finansowego na żywność i doposażenie nowego miejsca zamieszkania. Nie miałam lodówki, kuchenki gazowej. Nieocenioną pomocą było wsparcie adwokata. Bez tej opieki, nie udałoby mi się stanąć na nogi. Z całego serca dziękuję za udzieloną pomoc – mówi Pani Ania.

Kolejną pokrzywdzoną jest Pani Anna z Ukrainy. Została porzucona w 6-miesiącu ciąży z 8-letnim synkiem. Mieszkanka Zakopanego korzystała z pomocy od 2021 roku.

W ośrodku zostałam przyjęta jak w rodzinie, z dużym szacunkiem i chęcią pomocy. Niestety inne instytucje, odmówiły mi wsparcia. Tułałam się od ośrodka do ośrodka aż w końcu trafiłam na Fundusz Sprawiedliwości. Od samego początku otrzymałam opiekę psychologa i prawnika. Musiałam pozbawić ojca praw rodzicielskich. Przy tym, byłam bez środków do życia w obcym kraju. Ośrodek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem opłacił mi mieszkanie, które wynajmowałam. Kupili mi pralkę, łóżka dla mnie i moich dzieci. Czułam się zaopiekowana. Pani psycholog zawsze towarzyszyła mi podczas rozpraw sądowych, a prawnik przygotowywał wszystkie potrzebne pisma. Mogłam zwrócić się z każdym zapytaniem. Na koniec opłacili mi kurs do przekwalifikowania zawodowego, abym mogła znaleźć pracę biurową w Polsce. Jestem ogromnie wdzięczna – mówi Pani Anna.

Przez ostatnie lata Fundusz Sprawiedliwości pomógł 246 tys. osobom. Ośrodki pomocy prowadzone były lokalnie, jak najbliżej ludzi. W ośrodku w Nowym Targu było ponad 2 tys. podopiecznych. W latach 2019-2023 Fundusz Sprawiedliwości przeznaczył na działalność placówek i pomoc osobom pokrzywdzonym 442 mln zł. Co ważne, rozdzielane przez Fundusz środki nie pochodzą z pieniędzy podatników, ale z tzw. nawiązek, orzekanych przez sądy wobec sprawców przestępstw. Dzięki temu mechanizmowi realizuje się idea choć pośredniego zadośćuczynienia ofiarom – przez sprawców czynów karalnych.

Dzięki Funduszowi realizowane były różnorodne inicjatywy, mające na celu m.in. eliminowanie przyczyn przestępczości czy wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji (zwłaszcza w zakresie prewencji i terapii uzależnień oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych).

No Comment.

Reklama

Partnerzy