Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Spotkanie poetyckie w scenerii zasłon wielkopostnych w Orawce. Tkanie na wieczność.

Dnia: środa 6 kwietnia 2022, Autor: Maciej Zubek

W tym roku oprócz możliwości podziwiania XIX- wiecznych tkanin w zabytkowym Kościele w Orawce, pojawiła się tam także inicjatywa spotkania poetyckiego „Tkanie na wieczność”. Pomysłodawcą tytułu jest znany twórca orawski, poeta- Zbigniew Tlałka, który podczas wydarzenia uzasadnił nazwę, nawiązując do tkanin.

Spotkanie z poezją twórców Orawy i Podhala odbyło się w nastrojowej scenerii kurtyn wielkopostnych. Tytuł spotkania nawiązywał do tkanin, służących rozważaniom Męki Pana i nawoływaniu do nawrócenia, by zbawienia dostąpić- te rozważania poeci wyrazili wierszem. Inicjatorem wydarzenia był Krzysztof Kokot, który zachęcił do zaprezentowania swoich utworów religijnych. 

„Pisanie tekstów jest jak tkanie, nasze życie jak tkanina. Na jednej z opon wielkopostnych namalowano Marię Magdalenę, niegdyś egzemplifikację pokuty. W ten sposób nawiązujemy do nawracania się i właściwego tkania naszego życia.”- piękne słowa przewodnik Lucyny Borczuch, dobrego ducha tego zabytkowego miejsca. 

Mimo odczuwającego zimna w zabytkowym kościele, towarzysząca sceneria zasłon wielkopostnych wprowadziła niesamowity nastrój wśród poetów oraz gości.

Kościół w Orawce słynie z zachowanych tu czterech malowanych w motywy pasyjne tzw. kurtyn wielkopostnych. Kurtyny, nazywane też oponami, chustami lub płótnami wielkopostnymi, można podziwiać tylko przez dziesięć dni w roku – w wielkim poście. W tym roku odsłonięto trzy kurtyny, które można zobaczyć do 10 kwietnia 2022r. w XVII- wiecznym Kościele.  Więcej informacji na stronie: http://orawka-kosciol.pl/

Tekst: Karolina Łaciak

Zdjęcia: Monika Świdroń

No Comment.

Reklama

Partnerzy