Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Sztandar Prywatnego LO dla Młodzieży z Nowego Targu – na Węgrzech i w Rumunii

Dnia: czwartek 19 października 2023, Autor: Anna Szopińska

NOWY TARG –  WYJAZD EDUKACYJNY. Przez osiem dni sześć kadetek z Prywatnego LO dla Młodzieży – w gronie zwycięskich zespołów ze szkół w całej Polsce – zwiedzało różne historyczne miejsca na Węgrzech i w Rumunii. Wyjazd edukacyjny był ich dobrze zasłużoną nagrodą za udział w zmaganiach i wysokie miejsca zdobyte w ogólnopolskim konkursie „Policjanci i Żołnierze w służbie historii” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Komendę Główną Policji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Laureatki z Nowego Targu, które wzięły udział w wyjeździe edukacyjnym to: Ania Kałafut, Martyna Czernik, Ola Orawiec, Marta Borowicz, Sandra Koper, Zuzia Kudas i Emilka Pitoniak.  Ich opiekunem merytorycznym podczas zmagań konkursowych oraz podczas wyjazdu był major Krzysztof Tekiel. 

W pierwszych dniach tej ciekawej eskapady kadeci zwiedzali stolicę Węgier – Budapeszt:  Zamek Królewski, siedzibę węgierskiego Parlamentu, Wzgórze Gellerta i inne miejsca. Doniosłymi uroczystościami były wizyty na cmentarzach, gdzie kadeci wraz ze sztandarem Szkoły oddawali hołd, składali wieńce na grobach polskich żołnierzy i policjantów którzy internowania w obozach przypłacili życiem. Między innymi odwiedzili cmentarz w Solymar, gdzie znajdują się groby 37 polskich lotników RAF, zestrzelonych w 1944 roku, gdy samodzielnie latali z Włoch nad walczącą w powstaniu Warszawę i dokonywali zrzutów broni, amunicji, lekarstw. 

Kadeci złożyli także wieńce i znicze przed pomnikiem Wielkiego Polaka, bohatera dwóch narodów – generała Józefa Bema. W każdym z tych ważnych dla Polski i Polaków miejsc kadeci otrzymywali garść informacji, które przekazywał im między innymi dr Łukasz Płatek, pracownik naukowy IPN. 

Do innych atrakcji tego wyjazdu trzeba zaliczyć choćby rejs statkiem po Dunaju, który rozpoczął się w dzień, a zakończył po zmroku, uwidaczniając wspaniale oświetlone historyczne budowle Budapesztu. Oczywiście na wodzie towarzyszyła kadetom muzyka wielkiego Johanna Straussa (syna) –  „Nad pięknym modrym Dunajem”. Wielkie wrażenie wywarł na młodzieży spacer po ulicach niesamowitego miasteczka, jednej z najbardziej urokliwych małych miejscowości w Europie – Szentendre. 

W kolejnych dniach edukacyjnej wycieczki – już po Rumunii – laureaci odwiedzili muzeum ofiar komunizmu, które znajduje się w miejscowości Syhut Marmoroski. Władze austro-węgierskie więziły tam polskich legionistów po nieudanej próbie przebicia się przez linię frontu nad Rarańczą 15/16 listopada 1918 roku. W Sighisoarze zwiedzano z kolei starą, średniowieczną cytadelę, często porównywaną z francuskim Carcassonne. 

W Braszowie młodzież była pod urokiem  starych zabudowań na rynku oraz muzeum szkolnictwa i drukarstwa. Zaopatrzeni w osikowe kijki oraz główki czosnku kadeci udali się następnie do miejscowości Bran z legendarnym Białym Zamkiem, zwanym też Zamkiem Drakuli. 

W dalszej trasie zwiedzano miejsce internowania marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego – obóz internowania polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej w miejscowości Campulung Muscle. W Bukareszcie z kolei uczestnicy mogli oglądać Starówkę, dzielnicę bankową, Łuk Triumfalny, Plac Viktorii, Plac Rewolucji i inne zabytkowe rejony. Oczywiście głównym punktem pobytu w Bukareszcie była wizyta na cmentarzu Bellu, gdzie znajdują się liczne groby polskich żołnierzy. To tutaj został pochowany minister spraw zagranicznych przedwojennej Polski Józef Beck. Odwiedzono także groby polskich żołnierzy w Krajowej. To w tym miejscu mieszkał były prezydent Ignacy Mościcki. Natomiast w Targu uJiu znajdował się jeden z największych obozów internowania polskich oficerów i żołnierzy. W obozie tym przebywało ponad 6000 polskich uchodźców, którzy przybywali tutaj do 1941 r. 

Podczas tygodniowego wyjazdu edukacyjnego na Węgry i do Rumunii, prócz odwiedzania miejsc pamięci związanych z internowaniem polskich żołnierzy, policjantów i poznawania ich historii, kadeci mieli możliwość zwiedzania zabytków, poznawania dziejów państw i ich mieszkańców. Niebagatelną była również możliwość nawiązania nowych kontaktów między uczniami, a także ich opiekunami, bowiem w wyjeździe uczestniczyły reprezentacje szkół mundurowych z całej Polski.

Fot. z archiwum Szkoły

No Comment.

Reklama

Partnerzy