Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Turyści utknęli na Świnicy, turystka odpadła z łańcuchów na Rysach

Dnia: czwartek 27 lipca 2023, Autor: Anna Zubek

O północy zakończyła się wyprawa ratunkowa po dwóch turystów, którzy w trudnych warunkach utknęli na wierzchołku Świnicy.

Zgłoszenie na Centralę TOPR dotarło o godzinie 16:57. Turyści idący z Doliny 5 Stawów Polskich chcieli dotrzeć na Kasprowy Wierch i zjechać koleją linową do Kuźnic. Po wejściu na wierzchołek Świnicy w zerowej widoczności oraz rozpoczynającym się opadzie śniegu zgubili orientację w terenie i kompletnie przemoczeni poprosili o pomoc ratowników. Na Świnicę wyruszył ratownik dyżurujący na PKL Kasprowy Wierch oraz dwóch ratowników z Centrali TOPR. Po ponad 2 godzinach, udało się dotrzeć do turystów oraz rozpocząć ich sprowadzanie. Z powodu ciągle pogarszających się warunków konieczna była asekuracja liną.

Nie był to jedyny wypadek, który wydarzył się w Tatrach w dniu wczorajszym. Pomocy potrzebowała również turystka, która spadła z łańcuchów na grzędzie Rysów. Potłuczona, została sprowadzona przez swojego towarzysza, gdzie poniżej Kamienia została przejęta przez ratownika dyżurującego w Morskim Oku i bezpiecznie sprowadzona do Schroniska.

W Tatrach panowały wczoraj BARDZO NIEKORZYSTNE warunki do uprawiania turystyki‼️ Po południu opady deszczu zamieniły się w opady śniegu. Powyżej wysokości ok 2200 m.n.p.m. ciągle leży śnieg.

W najbliższych dniach odradzamy wyjścia wysokogórskie, w szczególności turystom którzy nie posiadają dużego doświadczenia. Planując górskie wycieczki zachęcamy do bieżącego monitorowania prognozy pogody oraz sprawdzania warunków na stronie internetowej Tatrzański Park Narodowy. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod linkiem: https://tpn.pl/zwiedzaj

źródło: TOPR

No Comment.

Reklama

Partnerzy