Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Wianki w Stolicy Pienin

Dnia: sobota 25 czerwca 2022, Autor: Maciej Zubek

Tradycyjnie już w okolicy Nocy Świętojańskiej w Krościenku nad Dunajcem w Pienińskim Amfiteatrze „Pod Wierzbą” świętuje się najdłuższą noc w roku z tańcem i muzyką oraz puszcza wianki na wartki nurt Dunajca. Tym razem wydarzenie było wyjątkowe, rozpoczęło ścisłą współpracę Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem z siostrzaną jednostką Centrum Kultury w gminie Czorsztyn.

Już od wczesnych godzin popołudniowych scena tętniła życiem. Zaprezentowały się na niej „Małe Pieniny” oraz grupa śpiewacza „Pienińskie Nucicki”. Niesamowity koncert pełen przebojów, także tych filmowych, dała Orkiestra OSP Krościenko nad Dunajcem. Z kolei orkiestra OSP Maniowy zagrała też wiele sentymentalnych utworów, a także ten „Hej sokoły”, dedykując utwór swym przyjaciołom na Ukrainie, u których gościli oni wiele razy jeszcze przed wojną. Na scenie zagrała i orkiestra dęta OSP Łapsze, ta sama która stała się finalistą powiatowego przeglądu „Echo Trombity 2022”.

Na terenie amfiteatru można było też skosztować wyjątkowych potraw serwowanych przez dwa zaprzyjaźnione koła Gospodyń Wiejskich: Koło Gospodyń Wiejskich Maniowy z gminy Czorsztyn oraz Koło Gospodyń „Zielony las” z Grywałdu w gminie Krościenko nad Dunajcem. Panie serwowały smakołyki Gorców i Pienin.

Gdy już nadchodził zmierzch tradycyjnie zaczęło puszczać wianki na lekko falujący i iskrzący światłem nurt Dunajca. Była to kulminacja imprezy, wszak zwyczaj ten kultywowany jest od wieków. Kiedyś popularny był wśród panien i kawalerów, bo dotyczył wróżb związanych z zamążpójściem i ożenkiem. Dziś to atrakcja dla wszystkich.

Warto podkreślić, że zwyczaj ten zapoczątkował już w ubiegłym wieku Związek Podhalan ze stolicy Pienin, natomiast jak zawsze wianki przygotowały nieocenione Panie ze Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pieniny” w Krościenku nad Dunajcem. A potem już do samego wieczora grał zdobywca Złotej Tarki, czyli najważniejszej nagrody w jazzie tradycyjnym świetny zespół „New Market Jazz Band” z Nowego Targu.

Konferansjerkę prowadził, jak zawsze pełen humoru, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem – Józef Szałwia. Sponsorem strategicznym wydarzenia była „Pienińska Kinga. Patronat honorowy nad imprezą pełnił wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda.

No Comment.

Reklama

Partnerzy