Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

X Jubileuszowa Saflarzańsko Watra za nami

Dnia: wtorek 2 sierpnia 2022, Autor: Maciej Zubek

W ostatnią niedzielę lipca na Błoniach Szaflarzańkich zebrali się miłośnicy folkloru, aby wziąć udział w X Jubileuszowej Saflarzańskiej Watrze. Towarzyszył jej tradycyjnie Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych.

Uroczystości rozpoczęły się wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele parafialnym w Szaflarach, którą poprowadził Gminny Młodzieżowy Zespół Góralski z Szaflar, następnie pod pomnikiem Augustyna Suskiego, delegacje w składzie: Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy wraz z asystentem Mateuszem Łękawskim oraz przedstawicielkami Związku Podhalan Oddział Szaflary Jadwigą Trebunią-Tutką i Małgorzatą Szczerbą, Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński wraz z radnym gminy Bartłomiejem Fatlą i skarbnikiem gminy Anną Golonką, a także członkowie Gminnego Młodzieżowego Zespołu Góralskiego z Szaflar, złożyły wieńce i znicze. Po nim korowód prowadzony przez młodych muzykantów, uczących się pod okiem instruktora Bartłomieja Fatli, w rytm góralskiej muzyki przemaszerował na Błonia Szaflarzańskie.

Kolejnym punktem programu był Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych, w którym zaprezentowały się zespoły: „Niźnobańscanie”, „Watra”, „Zyngierki”, „Mali Skrzypnianie”, „Mali Saflarzanie”, „Mali Zaskalanie” i Gminny Młodzieżowy Zespół Góralski. Oceniała ich komisja w składzie: Anna Trebunia-Wyrostek Wiceprezes Związku Podhalan w Polsce (przewodnicząca), Stanisław Barnaś Radny Województwa Małopolskiego, Jacek Król Radny Powiatu Nowotarskiego, Iwona Gal Dyrektor GCKPiT w Szaflarach oraz Paulina Peciak Kierownik Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” działającego przy PPUZ w Nowym Targu. Mimo kapryśnej i deszczowej pogody wszystkie występy oglądała licznie zgromadzona publiczność.

Wśród gości Saflarzańskiej Watry znaleźli się Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy z małżonką i Poseł na Sejm RP Anna Paluch.

Oprócz przeglądu zespołów góralskich, na zebranych czekał szereg atrakcji, m.in.: występ Góralskiego Kabaretu Truteń, występ ukraińskiego zespołu „Zbrucz” z Tarnopola oraz zabawa taneczna z zespołem Bartki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary przygotowały także pyszne ciasta i przekąski dla uczestników Watry.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali ratownicy z Podhalańskiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej oraz druhowie z OSP Szaflary.

Tekst: Natalia Staszel

Zdjęcia: Natalia Romasz

No Comment.

Reklama

Partnerzy