Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Za dwa lata – pierwszy od wielu lat blok komunalny. ZGM zdobył 5 milionów 300 tys.

Dnia: czwartek 23 grudnia 2021, Autor: Maciej Zubek

NOWY TARG. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej umowę, która będzie skutkowała wsparciem finansowym w wysokości 5 milionów 300 tys. zł. Te środki z rządowego programu umożliwią budowę komunalnego bloku z 30 mieszkaniami przy ul. Sikorskiego.

Spółdzielnia Pracy „Inwestprojekt Świętokrzyski” z Kielc przygotowała już projekt budynku. Teraz ZGM może ogłosić przetarg wykonawczy. Termin realizacji przewidziano 24-miesięczny. Budynek ma powstać na działce, którą miasto przekazało swojej mieszkaniowej spółce. Przy kosztach szacowanych na 6,5 miliona zł, wsparcie z BGK pokryje 80 procent inwestycyjnych wydatków.

Burmistrz Grzegorz Watycha uznał tak wysokie dofinansowanie za najmilszy prezent „pod choinkę” dla miasta.

– To pierwsze od wielu lat, ale mam przeczucie, że nie ostatnie kroki miejskiej spółki w obszarze budowy mieszkań komunalnych – mówiła Dorota Burdyn, prezes ZGM. – Doświadczenie zdobyte podczas tej inwestycji zachęca do kolejnych. Oddanie do użytku tego budynku będzie realizacją jednego z moich celów, dla których objęłam stanowisko prezesa spółki. Budowa mieszkań komunalnych to najlepsza droga do rozwoju miasta.

W briefingu poświęconym tej inwestycji uczestniczyli radni pracujący w komisji mieszkaniowej, którzy wiedzą najlepiej, jaki jest głód mieszkań w mieście i wielokrotnie przedstawiali burmistrzowi potrzebę budowy komunalnego bloku. Ostatnia lista oczekujących na mieszkanie komunalne sporządzona została w 2015 roku i do tej pory na przydział lokalu czeka jeszcze kilkanaście osób lub rodzin z tego spisu.

Blok realny w dwa lata to szansa nie tylko dla oczekujących, ale i dla tych, którzy chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe, bo wiele komunalnych lokali to już substancja wymagająca remontu.

30 mieszkań planowanych w bloku oznacza 16 lokali o powierzchni od 43 do 47 metrów kwadratowych oraz 14 lokali 30 – 42-metrowych. Standardem w każdym z nich będą „biały montaż” i kuchenka. Każde też będzie wyposażone w piwnicę, przewidziano ponadto pomieszczenie na wózki i rowery.

Na zagospodarowanym i oświetlonym terenie przy bloku powstanie 30 miejsc parkingowych.

Zasady najmu lokali będą ustalane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, we współpracy z burmistrzem i Radą Miasta, a podane do publicznej wiadomości mniej więcej pół roku przed oddaniem bloku przy Sikorskiego do użytku.

– Na pewno zwrócimy uwagę na wiarygodność najemców, że czynsz będzie płacony regularnie – zaznaczał burmistrz.

Jest to ważne również ze względu na to, że różnicę między kosztem całkowitym budowy a dofinansowaniem będzie musiał pokryć ZGM z własnych zasobów, czyli z czynszów lub z kredytu.

No Comment.

Reklama

Partnerzy