Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Zimowe wyjście w Tatry – jak się przygotować? (mat. partnera)

Dnia: środa 29 marca 2023, Autor: Maciej Zubek

Wizyta w Tatrach to niesamowita przygoda o każdej porze roku, jednak zimą tatrzańskie szlaki i szczyty prezentują się zupełnie inaczej i tworzą odmienne warunki niż latem. Jeżeli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższe polskie góry w sezonie zimowym, odpowiednie przygotowanie będzie kluczowe z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa. O czym w takim razie pamiętać?

Dobierz odpowiednią odzież

Absolutną podstawą bezpiecznej i wygodnej wędrówki po Tatrzańskim Parku Narodowym jest odpowiednia odzież. Zacznijmy od dołu, czyli od kluczowego elementu, jakim są buty, które powinny być nieprzemakalne i ciepłe. Wchodząc na szczyty i wędrując powyżej granicy lasu, warto zdecydować się na obuwie wysokie, a do tego założyć tzw. stuptuty, które uniemożliwiają przedostanie się śniegu, kamyków czy piasku do wnętrza buta.

Zadbaj o kondycję

Wędrowanie w Tatrach wymaga dobrego przygotowania wytrzymałościowego latem, a co dopiero zimą, gdy staje się jeszcze trudniejsze. Zanim wyruszysz w trasę, co najmniej przez kilka tygodni buduj więc swoją bazę kondycyjną poprzez długie spacery czy uprawianie sportu. Podobnie postępuj przed trekkingiem w innych miejscach, np. w Grecji – w przygotowaniach do wyjazdu do tego kraju pomoże Ci artykuł na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-do-grecji-jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu.

Edukuj się

Tatry to góry o charakterze alpejskim, a to znaczy, że są dość wymagające, jednak zimą stwarzają szczególnie trudne warunki do wędrowania. Aby uchronić się przed ewentualnymi niebezpieczeństwami wynikającymi z braku wiedzy dotyczącej lawin, nawigacji czy wyboru trasy, warto czytać fachowe książki, słuchać wywiadów i podcastów z taternikami czy śledzić fora tematyczne.

Dobrze przemyśl zawartość plecaka

Co zabrać do plecaka zimą na wycieczkę w Tatry? Polecamy termos z ciepłą kawę lub herbatą, a także latarkę czołówkę w razie konieczności powrotu po zmroku. Obowiązkowym wyposażeniem powinien być koc ratunkowy, warto też zabrać ze sobą kompas, mapę, raki do chodzenia po śliskiej nawierzchni oraz tzw. lawinowe ABC, czyli przyrządy do ratowania siebie i innych osób z lawin.

Zaplanuj trasę

Przed wyruszeniem w drogę dokładnie zapoznaj się z przebiegiem trasy. Przejrzyj prognozy pogody i sprawdź aktualne ostrzeżenia lawinowe. Rekomendujemy też przebycie danego szlaku jeszcze latem, aby poznać jego przebieg.

Poinformuj bliskich o planowanej trasie

Zanim wybierzesz się na wędrówkę w Tatrach, zadzwoń lub napisz do bliskich i daj znać, dokąd się udajesz, którędy planujesz iść i kiedy zamierzasz wrócić. W razie konieczności ułatwi to ewentualną akcję poszukiwawczą.

Pobierz na telefon aplikacji Ratunek

Gdy pomoc ratowników będzie niezbędna, przebiegnie szybciej i skutecznej, jeżeli zainstalujesz na telefonie aplikację Ratunek. Pozwala ona bowiem na dokładne namierzenie urządzenia poprzez wykorzystanie technologii GPS, co oznacza, że lokalizacja staje się możliwa nawet w razie braku połączenia komórkowego. Jedyne, co jest wymagane do działania aplikacji, to sprawny telefon.

Wykup ubezpieczenia

Nawet najlepsze przygotowanie, rozległa wiedza i wieloletnie doświadczenie nie oznaczają, że uda się pokonać wszystkie przeciwności i z powodzeniem dotrzeć do celu. Problemy miewają nawet wytrawni taternicy, dlatego lepiej zabezpieczyć się finansowo na wypadek ewentualnych nieprzewidzianych zdarzeń. Właśnie na to pozwala dobre ubezpieczenia podróżne, którego wykupienie zdecydowanie rekomendujemy.

No Comment.

Reklama

Partnerzy